1. Співпраця з Університетським коледжем Копенгагена (Данія) за програмою Erasmus+ ЄС для освіти

Кафедра географії, методики її навчання та туризму (до 2021 року – кафедра географії та методики її навчання) Полтавського національного університету імені В. Г. Короленка є активним учасником проєкту міжнародної кредитної мобільності за програмою Erasmus+ ЄС для освіти в Університетському коледжі Копенгагена (Данія). За роки співпраці відбулися обмін педагогічним досвідом викладання географії під час проведення лекційних занять та навчальних практик. Співпраця між закладами освіти ґрунтується на підписаних угодах:

1) договір між ПНПУ імені В. Г. Короленка і університетським коледжем Копенгагена № 37/01-3D/69 від 17.10.2017 року;

2) договір між ПНПУ імені В. Г. Короленка і університетським коледжем Копенгагена № 19/01-65/69 від 19.11.2019 року;

3) договір між ПНПУ імені В. Г. Короленка і університетським коледжем Копенгагена № 14/01-66/69 від 28.11.2022 року (http://pnpu.edu.ua/news/pidpisano-ugodu-pro-spivpraczyu-mizh-universitetom-ucc-kr-kopengagen-daniya-i-pnpu-imeni-v-g-korolenka.html).

Початком співпраці стала зустріч 4-6 червня 2018 року викладачів і студентів кафедри географії та методики її навчання з викладачем географії університетського коледжу Копенгагена (Данія) Петером Майклом Хансеном за програмою Erasmus+ ЄС для освіти. Викладачі та студенти кафедри мали можливість поспілкуватися із Пітером Майклом Хансеном та обмінятися досвідом викладацької діяльності. Під час демонстрації студентами фрагментів методики викладання географії Пітер Майкл Хансен виявив зацікавленість і запропонував розширити співпрацю у майбутньому у формі практичних занять (http://pnpu.edu.ua/news/piter-mikaelj-khansen-kopenghaghensjkyj-universytet-danija-ghistj-kafedry-gheoghrafiji-ta-metodyky-jiji-navchannja.html).

Пропозиція данського викладача отримала підтримку і 5-9 листопада 2018 року відбувся візит кандидата педагогічних наук, доцента кафедри географії та методики її навчання Олександра Федія до Університетського коледжу Копенгагена (Данія) на кафедру педагогічної освіти. Мета проєкту: знайомство з методикою викладання географічних дисциплін в університеті Данії та демонстрація власного досвіду у підготовці вчителів географії в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка для студентів коледжу (http://pnpu.edu.ua/news/osvitnij-lektorij-vykladachiv-pedaghoghichnogho-universytetu-v-daniji.html).

Подальша співпраця була реалізована при проведенні спільної навчальної практики у 4-11 червня 2019 року в Карпатах для студентів, які навчаються за спеціальностями 014.07 «Середня освіта (Географія)», 242 «Туризм», 103 «Науки про Землю» із викладачем університетського коледжу Копенгагена (Данія) Петером Майклом Хансеном за програмою Erasmus+ ЄС для освіти. Доцент Олександр Федій разом із студентами продемонстрували методику проведення польових досліджень гірських ландшафтів. Робота була організована на г. Говерла та озері Несамовитому (http://pnpu.edu.ua/news/mizhnarodna-spivpracja-pnpu-pid-chas-provedennja-gheoghrafichnoji-praktyky.html).

Студентам Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка було цікаво ознайомитися з методикою роботи із навігаційним обладнанням в прокладанні маршруту, застосуванні метеорологічного і гідрологічного обладнання при вивченні озера Несамовите та річки Прут.

Співпраця у 2020-22 рр. відбувалася у новому, онлайн, форматі у зв’язку із оголошенням карантину як в Україні, так і в Данії (2020-21 рр.), та воєнного положення в Україні (2022 р.).

Доцент Олександр Федій у січні 2020 року отримав грант на поїздку до університетського коледжу Копенгагена (University College Copenhagen) (Данія). 22-24 березня 2021 р. відбувся «Віртуальний міжнародний тиждень 2021» (KP Virtual International Week 2021) в Університетському коледжі Копенгагена (Данія) у рамках програми Еразмус+ КА1 (академічна мобільність викладачів та студентів). У заходах взяли участь представники Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доцент кафедри географії та методики її навчання Олександр Федій (http://geography.pnpu.edu.ua/?p=1326).

27 травня 2021 року викладачі та студенти кафедри географії та методики її навчання взяли участь у роботі PNPU International Week 2021 (IW’21).

Крім основних цілей – залучення здобувачів освіти до освітньої та наукової мобільності, обміну досвідом в галузі викладання і навчання, відбулося обговорення освітньо-професійних програм «Середня освіта (Географія)» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Оновлення освітніх програм – невід’ємна складова сучасного процесу підготовки здобувачів вищої освіти, тому обговорення проєктів, обмін досвідом викладання, проведення навчальних практик стало доброю традицією співпраці із закордонними закладами вищої освіти, зокрема університетським коледжем Копенгагена (Данія).
Викладач географії університетського коледжу Копенгагена Петер Майкл Хансен ознайомив учасників заходу із навчальною практикою студентів в околицях Копенгагена.

Гарант освітньо-професійної програми «Середня освіта (Географія)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти доцент Олександр Федій продемонстрував приклад плідної співпраці з використанням GPS навігаторів, вимірювання кліматичних показників (температури, тиску, вологості повітря) на сучасному обладнанні під час комплексної навчальної практики з Петером Майклом Хансеном у червні 2019 р. у Карпатах. За результатами обговорення було прийнято рішення про збільшення практичної підготовки здобувачів вищої освіти.

Гарант освітньо-професійної програми «Середня освіта (Географія)» другого (магістерського) рівня вищої освіти професор Любов Вішнікіна висловила пропозицію щодо посилення вивчення англійської мови студентами-магістрантами та викладання для них однієї з навчальних дисциплін англійською мовою.
Учасники зустрічі під час обговорення проєктів освітньо-професійних програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти позитивно оцінили перспективи подальшої співпраці (http://pnpu.edu.ua/news/spivpraczya-kafedri-geografiї-ta-metodiki-її-navchannya-pnpu-imeni-v-g-korolenka-z-universitetskim-koledzhem-kopengagena-daniya.html)

3 лютого 2022 р. відбулася онлайн-зустріч викладачів кафедри географії, методики її навчання та туризму Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка із колегами Університетського коледжу Копенгагена (Данія). Мета зустрічі – узгодження спільних проєктів у рамках Міжнародного тижня (KP International Week 2022) за програмою Erasmus+ ЄС. Викладач Університетського коледжу Копенгагена Петер Майкл Хансен ознайомив полтавських колег із планом заходів, покликаних популяризувати географічну освіту в рамках Міжнародного тижня, який повинен відбутися 4-6 квітня 2022 р. у столиці Данії. Співпраця між закладами освіти передбачала робочий візит доцента Олександра Федія в коледж Копенгагена, який планував ознайомлення із методикою навчання географічних дисциплін, організацією навчального процесу, зустрічі із данськими студентами і викладачами.

4-8 квітня 2022 р. відбувся Міжнародний тиждень (KP International Week 2022) за програмою Erasmus+ ЄС в Копенгагені (Данія). Викладач кафедри географії, методики її навчання та туризму Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка доцент Олександр Федій взяв участь у заході онлайн.

Протягом тижня на зустрічах різних типів були реалізовані всі заплановані проєкти. Викладач Університетського коледжу Копенгагена Петер Майкл Хансен ознайомив колег-географів Олександра Федія (Україна), Самайю Гасанову (Азербайджан), Естер Аппіах Дансо-Віреду (Гана) із планом заходів, покликаних популяризувати географічну освіту в рамках Міжнародного тижня.

Доцент Олександр Федій під час лекції «Методика проведення навчальних практик для студентів спеціальності 014.07 «Середня освіта (Географія)», 103 «Науки про Землю», 242 «Туризм» ознайомив присутніх із методикою навчання географічних дисциплін і організацією навчальних практик. Презентація сформувала у данських студентів та їхніх викладачів уявлення про особливості і рівень теоретичної й практичної підготовки студентів в Україні (http://historic.pnpu.edu.ua/index.php/7048/).

У травні 2022 року планувалося проведення спільної навчальної практики студентів університетського коледжу Копенгагена та ПНПУ імені В. Г. Короленка, але у зв’язку з військовим станом зазначений захід відмінено. За підсумками роботи Міжнародного тижню (KP International Week 2022) викладачі кафедри географії, методики її навчання та туризму ПНПУ імені В. Г. Короленка запропонували поглибити співпрацю з викладачами і студентами університетського коледжу Копенгагена (Данія) та Азербайджанським державним педагогічним університетом (факультетом історії та географії) у форматі проведення навчальних практик, онлайн-зустрічей та спільних лекцій.

2. Співпраця з туристичними компаніями Туреччини

Міжнародна діяльність кафедри географії, методики її навчання та туризму спрямована також на співпрацю з іноземними компаніями в галузі туризму. Так, укладено ряд договорів, у відповідності до яких, студенти спеціальності 242 Туризм отримали змогу проходити практики та стажування на базі готелів Туреччини:

1. Договір про організацію взаємовідносин і співпраці №2/01-65.69.11 від 22.02.2019 року між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка, Громадською організацією «Інститут соціально-економічних ініціатив», BB STAFF ORGANİZASYON ANİMASYON&TURİZM&SAN.LTD.ŞTİ;

2. Договір про організацію взаємовідносин і співпраці № 1/01-66/69 від 27.02.2020 р. між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка, UNIQUE ENTERTAIMENT ORGANIZASYON REKLAM TURIZM PRODUKSIYON ANONIM SIRKET.

У 2018-2019 н. р. студенти другого курсу спеціальності 242 Туризм Ковтун Станіслав Олексійович (група Т(тд)-26), Гонтар Марія Сергіївна (група Т(тд)-26), Зоненко Віта Сергіївна (група Т(тд)-26), Козка Вікторія Євгеніївна (група Т(тд)-26) пройшли стажування на базі готелей Selçuklu Turizm ve İnşaat A.Ş. – Club Hotel Phaselis Rose (м. Анталія, Туреччина) та Orange County Resort Hotel (м. Анталія, Туреччина).

Студенти завершили навчальний рік практикою у Туреччині. Практика проходила у одному з кращих 5* готелів Туреччини – ORANGE COUNTY RESORT HOTEL. Студенти отримали безцінний досвід стажування на посаді дитячого аніматора, ознайомились із специфікою організації роботи готельних комплексів та надання туристично-екскурсійних послуг, а також мали чудову можливість для розвитку мовних, комунікативних навичок, здобули конкурентну перевагу під час майбутнього працевлаштування.

По завершенню практики студентки групи Т-36 Марія Гонтар, Віта Зоненко та Вікторія Козка отримали офіційний документ у формі сертифікату, який підтверджує проходження стажування/практики на території Туреччини у відділі анімації та отримали запрошення на подальшу співпрацю.

Урочисте вручення сертифікатів відбулося на факультеті історії та географії під час зустрічі студентів, що навчаються на освітньо-професійній програмі «Туризм», з гарантом програми завідувачкою кафедри географії та методики її навчання Анжелою Шукановою.

У 2020-2021 н. р. студенти четвертого курсу спеціальності 242 Туризм Гонтар Марія Сергіївна та Бобоня Аліна Олександрівна пройшли виробничу фахову практику з 1 вересня 2020 року по 28 вересня 2020 року на базі готелю ORANGE COUNTY ALANYA (м. Анталія, Туреччина).

3. Програма «Активні громадяни» Британської ради

Протягом вересня-жовтня 2021 р. відбулася серія онлайн-тренінгів для студентів та викладачів Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка за програмою «Активні громадяни» Британської ради. Їх організував і провів відділ інноваційної діяльності та міжнародних зв’язків спільно з комунальною установою «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради та Агенцією місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району,  ГО Платформа сталого розвитку «Перспектива» та Молодіжний Хаб «CITY» (Чугуїв, Харківської області).

Тренінги реалізовуються в рамках гранту, який отримав ПНПУ імені В. Г. Короленка на проведення віртуальних локальних тренінгів за програмою «Активні громадяни». Фінансування гранту здійснює Культурний відділ Посольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні (Британська Рада). Викладачі кафедри географії, методики її навчання та туризму разом із здобувачами вищої освіти за спеціальністю «Середня освіта (Географія)» були учасниками зазначеного проєкту (http://pnpu.edu.ua/news/vidbulisya-onlajn-treningi-za-programoyu-aktivni-gromadyani-britansko%d1%97-radi.html).

4. Закордонні стажування і відрядження та сертифікати про рівень володіння іноземними мовами

Доктор педагогічних наук, професор Любов Вішнікіна здійснила закордонне відрядження (Польща, Варшава) в період з 16 червня – 23 червня 2019 року, під час проходження очної частини закордонного стажування на тему: «Інтернаціоналізація освітнього процесу». Документ, що засвідчує результати стажування: «Certificate This is to certify that Vishnikina Liubov attended the international internship «Internationalization of the educational process» (180 hours) Registration number 012/0619 Warsaw, 23/06/2019».

Кандидат педагогічних наук, доцент Анжела Шуканова з 22.10.2020 р. по 10.12.2020 р. пройшла стажування за темою «Внутрішня оцінка вищих навчальних закладів» в рамках участі в проєкті «Зміни педагогічних факультетів та університетів у 21 столітті», що реалізується Університетом імені Масарика за підтримки Чеської агенції розвитку. Проєкт спрямований на посилення можливостей працівників середнього менеджменту та викладачів українських університетів. Серед ключових питань було презентовано теми, воркшопи та експертів у сфері докторських студій у вищій школі та фаховому середовищі, докторантські проєкти – міжнародні публікації, обмін досвідом розбудови системи внутрішньої оцінки якості освіти та системи оцінки якості освіти на кафедрах (http://pnpu.edu.ua/news/spivpraczya-pnpu-imeni-v-g-korolenka-z-universitetom-imeni-masarika-chehiya-u-pro%d1%94kti-zmini-pedagogichnih-fakultetiv-ta-universitetiv-u-21-stolitti.)

Участь у проєкті відкриває можливості та створює перспективи для розвитку нашого університету, зокрема через вивчення та впровадження європейського досвіду підтримки науковців в університетах, особливо у сфері науки і досліджень, та підвищення їхньої академічної мобільності, використання нових технологій у навчанні та науці, оцінки якості у середовищі вищої школи.

Вішнікіна Любов Петрівна отримала диплом магістра про вищу освіту 035.041 філологія (германські мови та літератури (переклад включно)),  випуск 2019.

Доктор географічних наук Павло Шуканов в період з 01.02.2022 р. по 25.02.2022 р. пройшов закордоне стажування в Болгарії за темою «Сучасні методи та тренди управління туристичними комплексами: Європейський досвід» (Сертифікат № 304/05.03.2022 р. (180 год. / 6 кредитів) та в період з 03.10.2022 р. по 10.10.2022 р. пройшов закордоне стажування в Польщі за темою «Неформальна освіта для здобувачів вищої освіти: досвід країн Європейського Союзу та України» (Сертифікат № 10265/2022 (75 год. / 2,5 кредита).

5. Міжнародні конференції за межами України

Доцент Вячеслав Єрмаков є учасником конференцій: Collection of Conference Papers of International Scientific-Practical Conference (12.05.2019 Morrisville, USA), Collection of Conference Papers of International Scientific-Practical Conference (25.05.2019 London, Great Britain), Osiągnięcia naukowe i perspektywy (31 maja 2019 roku. Wrocław), Nauka i edukacja w warunkach zmian cywilizacyjnych (30 października 2019 roku. Łódź).

Доцент Анжела Шуканова та доцент Олександр Федій 13-14 жовтня 2022 року взяли участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції за програмою ЄС Еразмус+ «Проблеми та перспективи впровадження європейського досвіду диверсифікації сільського туризму в Україні на засадах креативності та збалансованості» (The conference is held under the umbrella of  #ErasmusDays 2022 and Jean Monet Erasmus+ programme of the European Union  within the project 620720-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE «Diversification of rural tourism through balance and creativity: dissemination of European experience in Ukraine» (DIRUT)) (http://historic.pnpu.edu.ua/index.php/7848/).

Доцент Олександр Федій та асистент Сергій Сарнавський 22-23 листопада 2022 року взяли участь у міжнародній конференції в Барселоні (Іспанія): V International conference «Storytelling revisited: Narrating Spaces. Literature, Education, Gender, Geography, and Tourism (On-line and Face-to-face), Barcelona (Spain) (http://pnpu.edu.ua/news/mizhnarodna-naukova-spivpraczya-pnpu-imeni-v-g-korolenka-z-universytetom-vik-czentralnym-universytetom-kataloniyi-ispaniya.html).

Асистент Сергій Сарнавський та доцент Вячеслав Єрмаков 6-7 вересня 2023 року взяли участь у міжнародній конференції У Вроцлавку (Польща) – International scientific conference «Natural sciences: history, the present time, the future, EU experience». Тема доповіді: “Умови формування річкової мережі та стоку в межах м. Полтави”.

6. Лекції міжнародних партнерів

9 травня 2023 року викладачка кафедри географії Азербайджану та технологій навчання географії, заступниця декана факультету історії та географії Азербайджанського державного педагогічного університету Самая Гасанова прочитала лекцію «Фізико-географічне та геополітичне  положення Азербайджану» для студентів-географів Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, які навчаються за освітніми програмами «Середня освіта (Географія)», «Науки про Землю» та «Туризм». Науковий захід відбувся в рамках угоди про міжнародну співпрацю між Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка та Азербайджанським державним педагогічним університетом.

26 вересня 2023 року розпочав свою роботу лекторій «Географічна освіта для сталого розвитку», що є продовженням міжнародної співпраці ПНПУ імені В. Г. Короленка з Університетським коледжем Копенгагена (KP). Цикл гостьових лекцій для здобувачів освіти розпочав викладач і географ Петер Хансен (Peter Mikael Hansen). Запропонована до розгляду тема «Climate change: facts, causes, consequences. Where and what to do? Human impact and Mitigation / Зміни клімату: факти, причини, наслідки. Де і що робити? Вплив людини та пом’якшення наслідків».

10 жовтня 2023 р. в рамках професійного лекторію кафедри географії, методики її навчання та туризму відбулася зустріч із вчителем старшої школи Каслбрук м. Торонто Євгеном Корзинським. Під час обговорення проблем сучасної географічної освіти в Канаді було з’ясовано питання її структури і змісту, ставлення старшокласників до занять з географії, мотивація до вивчення англійської мови та професійного вдосконалення.