На початку серпня 2024 року в Інституті литовської літератури та фольклору (м. Вільнюс, Литва) відбулася ІІІ міжнародна науково-практична конференція «Україна — Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі». Організаторами й партнерами заходу виступили Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Почесне консульство Литовської Республіки у Полтаві та Полтавській області, Центр українсько-європейського наукового співробітництва. Тематика конференції передбачала розгляд питань історичної («Велике Князівство Литовське: спадщина та уроки»), мовно-культурної («Українці в Литві, литовці в Україні: постать в історії, літературі, спільне та відмінне в громадському житті», «Мовно-культурні паралелі дискурсивного простору України і Литви») та туристичної проблематики («Промоція та інновації в туризмі: литовський та український досвід»).

До відкриття наукового заходу в дистанційному режимі долучилася ректорка Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Марина Гриньова, яка подякувала литовському народу за підтримку, поділилася досвідом подолання освітніх викликів, спричинених військовим станом, окреслила напрямки міжнародної співпраці університету з Литвою.

Почесний консул Литовської Республіки у Полтавській області Володимир Пилипенко відзначив, що своєю місією вбачає можливість українцям і литовцям знайти один одного, розвивати співпрацю між українською громадою в Литві і литовцями в Україні та підтримав пропозицію ректорки Марини Гриньової щодо організації спільних наукових заходів із литовськими партнерами на Полтавщині, зокрема проведення конференцій, зустрічей наукової спільноти на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

У роботі конференції очно взяла участь Анжела Шуканова як голова трудового колективу університету й завідувачка кафедри географії, методики її навчання та туризму. Документальним підтвердженням намірів про співпрацю стало підписання угоди про співробітництво між ПНПУ імені Короленка в особі ректорки Марини Гриньової й Інститутом литовської літератури та фольклору в особі директорки Аушри Мартішютє-Лінартєнє.

Інституту литовської літератури та фольклору було передано сувеніри з Полтавщини, виготовлені студентами Полтавського педагогічного університету, натомість університетська бібліотека ПНПУ імені В. Г. Короленка поповнилася літературою литовською мовою.

Під час пленарного засідання голова громади міста Вільнюс Наталія Шертвітєнє зазначила, що Україну й Литву об’єднує спільна історія боротьби проти спільного ворога. Депутат Сейму Литовської Республіки Даля Асанавічюте підкреслила, що мова й культура є гарантами збереження нації, а представник Міністерства освіти, науки та спорту Литовської республіки Дайва Жємгулєнє відзначила важливість того, щоб в таких важкий час говорити не лише про війну, а й про освіту, науку, культуру, спорт і туризм. Директор Видавничого дому «Гельветика» Олег Головко означив ключові напрямки співпраці національного наукового видавництва України з балтійськими країнами, а професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ігор Корольов презентував видання «Українсько-литовсько-польський розмовник».

Представниця університету Анжела Шуканова виступила в сесії «Промоція та інновації в туризмі: литовський та український досвід» з презентацією садиб сільського зеленого туризму на Полтавщині та дослідженням закономірностей їх геопросторового розташування. Полтавська область має переваги в силу свого центрального географічного положення, а в сучасних умовах обмеження на виїзд із України сільський зелений туризм став однією з небагатьох можливостей для родинного відпочинку українців.

Програма конференції передбачала екскурсію в м. Тракай — колишню столицю Великого Князівства Литовського, яка відома в усьому світі своїм неприступним та величним замком, озерами, сакральними об’єктами та історією загадкових караїмів.

Під час візиту до Литви учасники заходу відчували потужну підтримку литовського народу: вулиці й будинки прикрашені прапорами України, а у вечірній ілюмінації Вільнюса палають жовто-блакитні кольори.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *